Połczyn Zdrój: co warto zobaczyć?

To wyjątkowe uzdrowisko może się pochwalić i malowniczą okolicą, i ciekawą zabudową. Połczyn Zdrój zachwyca, a wczasy na jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Połczyn może się pochwalić historią sięgającą czasów wczesnego średniowiecza, a początków tego kurortu można szukać już w VI-VII wieku, kiedy to na terenie dzisiejszego miasta zaczął się rozwijać gród należący do Pomorzan. W okresie średniowiecza Połczyn stał się częścią księstwa zachodniopomorskiego, a w XIV wieku trafił w ręce rycerskiej rodziny Wedlów. W latach 30-tych XIV wieku Połczyn otrzymał prawa miejskie, dzięki czemu mógł się szybciej rozwijać jako ośrodek gospodarczy. Od XVII wieku zaczyna się uzdrowiskowa kariera Połczyna. W latach 70-tych XVII stulecia odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód mineralnych, dzięki czemu Połczyn stał się atrakcyjnym celem wypraw dla wielu kuracjuszy. Do dziś jest to popularne uzdrowisko, na terenie którego z powodzeniem stosowana jest i lecznicza woda, i borowiny. Połczyn Zdrój jest jednocześnie ważnym ośrodkiem turystycznym, a wczasy na jego terenie są idealną ofertą dla tych, którym marzą się wycieczki po terenie wyjątkowo malowniczej Szwajcarii Połczyńskiej, znanej z pięknych jezior oraz morenowych wzgórz.

Do Ustki po zdrowie

A co warto zobaczyć w samym Połczynie? Jak na znane uzdrowisko przystało, nie brak tu terenów zielonych oraz parków, po których można spacerować do woli. Sam park zdrojowy, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród kuracjuszy, stanowi cenną pamiątkę z połowy XIX stulecia, a wypoczynek na jego terenie może się dla każdego z nas okazać nie lada gratką. Park ten zajmuje powierzchnię około 80 ha, a na jego terenie ujrzeć można 60 gatunków okazałych drzew i krzewów. W parku tym pojawiają się również takie atrakcje, jak pijalnie wód mineralnych, amfiteatr oraz fontanny. Dla tych, którzy podczas zwiedzania Połczyna chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii i spędzić czas w otoczeniu cennych zabytków, nie lada gratką może się okazać wizyta w gotyckim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Świątynia ta jest cenną pamiątką z połowy XIV stulecia, a w jej wnętrzu nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej, którym warto poświęcić swój czas. Dumą Połczyna jest też XIII-wieczny zamek, obecnie wykorzystywany jako siedziba biblioteki miejskiej. Młyn wodny z XIX stulecia, rynek otoczony pięknymi kamieniczkami z XIX wieku –oto kolejne atrakcje, dzięki którym spacery po terenie Połczyna Zdroju mogą każdemu z nas sprawić wiele radości.

1 thoughts on “Połczyn Zdrój: co warto zobaczyć?

  1. Bardzo polecam tutejsze uzdrowisko. Spędziłem tam wspaniałe dwa tygodnie i poznałem miłość mojego życia 😉

Comments are closed.