Cieplice Śląskie Zdrój w pigułce

To jedno z ciekawszych uzdrowisk, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, a czynników, które zadecydowały o jego popularności jest sporo. Jednym z ważniejszych jest korzystna lokalizacja i położenie w pobliżu Jeleniej Góry oraz malowniczych terenów Karkonoskiego Parku Narodowego. Na popularność Cieplic Śląskich wpływa też ciekawa zabudowa oraz długa historia, z której to uzdrowisko jest wyjątkowo dumne. Efekt? Cieplice Śląskie Zdrój to idealne miejsce na wczasy dla aktywnych, pobyt mający poprawić stan naszego zdrowia lub na romantyczny weekend, spędzone w pięknej scenerii. Co warto wiedzieć na temat Cieplic?

Cieplice to najstarsze na ziemiach polskich uzdrowisko, które swą leczniczą działalnością zasłynęło już pod koniec XIII stulecia. Tutejsze źródła termalne do dziś są z powodzeniem wykorzystywane przez kuracjuszy, którzy przybywają do Cieplic Śląskich z całego kraju. Oprócz wód o temperaturze 90 stopni, czekają tu na nich liczne obiekty uzdrowiskowe oraz malownicze parki: Park Zdrojowy oraz Park Norweski. Park ten powstał w początkach XX wieku, a jego główną ozdobą stał się utrzymany w stylu norweskim pawilon, służący do 2013 roku jako Muzeum Przyrodnicze.

Świeradów – Zdrój

Cieplice Śląskie były niegdyś samodzielną miejscowością, jednak od połowy lat 70-tych XX wieku znajduje się w administracyjnych granicach Jeleniej Góry. Warto pamiętać, że historia Cieplic (podobnie jak wielu okolicznych miejscowości) jest długa i sięga XIII wieku. Przez wieki miejscowość ta należała do Schaffgotschów, którzy oficjalnie dopiero w 1945 roku stracili władzę nad Cieplicami. Do dziś o ich obecności w Cieplicach przypomina reprezentacyjny pałac, znajdujący się przy uzdrowiskowym deptaku. W pobliżu pałacu można ujrzeć wiele innych ciekawostek, w tym sporo zabytkowych domów zdrojowych oraz obiektów, z których od wieków korzystają kuracjusze. Uwagę przyciąga też ewangelicki kościół Zbawiciela z XVIII wieku, wielkie wrażenie robi też barokowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu można podziwiać obraz „śląskiego Rafaela” – Michała Willmanna. Dumą Cieplickiego Zespołu Pocysterskiego są też cenne freski, które po ostatniej renowacji prezentują się wspaniale.

1 thoughts on “Cieplice Śląskie Zdrój w pigułce

Comments are closed.