Co dzieje się z naszym organizmem, gdy korzystamy z gorących źródeł termalnych?

Wielokrotnie słyszeliśmy, że kąpiele termalne lub spa mają wielorakie korzyści dla naszego ciała i umysłu. Aktywizacja układu odpornościowego, unikanie nadciśnienia, uwalnianie napięcia i rozluźnianie mięśni to główne zalety tych wód, bogatych w minerały takie jak dwutlenek węgla, siarka, wapń i magnez. Co jednak dzieje się wewnątrz naszego ciała, gdy kąpiemy się w takich miejscach?

  • Wzrost temperatury. Wody termalne podnoszą temperaturę naszego ciała, co przyczynia się do śmierci ewentualnych zarazków, wirusów i toksyn. Ponadto ciepło zwiększa ciśnienie hydrostatyczne ciała, a wraz z nim poprawia się krążenie krwi i dotlenienie.
  • Trawienie i metabolizm. Zwiększone dotlenienie zwiększa odżywienie tkanek, co powoduje wzrost metabolizmu. Aktywniejszy metabolizm pobudza wydzieliny przewodu pokarmowego i wątroby, sprzyjając w ten sposób trawieniu.
  • Gruczoły dokrewne. Jeśli regularnie korzystasz z kąpieli termalnych, pomogą one unormować funkcje gruczołów dokrewnych, a także ogólne funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Skóra. Skóra jest największym organem ciała i w związku z tym musimy o nią dbać i ją rozpieszczać. W wodach termalnych pielęgnacja ta ma dwa aspekty. Z jednej strony przyspiesza lub sprzyja gojeniu się schorzeń skóry takich jak łuszczyca czy zapalenie skóry. Z drugiej strony, podobnie jak krem, może pomóc spowolnić proces starzenia się skóry lub wspomóc gojenie się ran.

I choć ma oczywisty wpływ na ciało, to ma również reperkusje na umysł. Wody uzdrowiskowe mają działanie relaksujące. Ale jest tego więcej. Eksperci twierdzą, że mają one więcej korzyści na poziomie psychicznym i umysłowym, ponieważ mogą być stosowane w celu zapobiegania chorobom takim jak depresja.

Pamiętajmy też, że choć wody termalne mają wiele zalet, to należy wziąć pod uwagę, że mogą mieć też małe wady, takie jak spadek ciśnienia krwi. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku uczucia zmęczenia lub znużenia wyjść z kąpieli, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Godnym polecenia miastem uzdrowiskiem jest Szczawnica. Przeczytaj, dlaczego warto się tam wybrać: https://szczawnica24.pl/5-argumentow-dlaczego-warto-przyjechac-na-wypoczynek-do-szczawnicy