Beskidzkie skarby: z wizytą w Żegiestowie

To zapomniane uzdrowisko wciąż może zachwycać, jest też ciekawym celem wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać Beskid Sądecki i jego dzieje. I choć współczesny Żegiestów to przede wszystkim wieś o charakterze letniskowym, na terenie której można spędzić rodzinne wczasy w kameralnej atmosferze, wielu turystów wciąż szuka tu pamiątek po dawnym kurorcie. Jakie atrakcje do dziś przypominają o uzdrowiskowej przeszłości tej beskidzkiej miejscowości?

Kto w czasie wycieczki po Beskidzie Sądeckim odwiedzi Żegiestów, ten z pewnością nie będzie żałować. Leżące w pobliżu granicy ze Słowacją uzdrowisko wciąż ma wiele uroku, choć widok opuszczonych pensjonatów sprawia dość przykre wrażenie. Wielu wrażeń dostarcza piękny widok na dolinę Popradu, a dokładniej – na jego przełomowy odcinek ze słynną Łopatą Polską. Ogromne wrażenie robią też budowle, które wznoszono tu z myślą o rozwoju Żegiestowa jako ważnego uzdrowiska. Co miało decydować o popularności tego miejsca? Przede wszystkim lecznicze wody, których niezwykłą moc dostrzeżono już w XVIII stuleciu. Rozwój kurortu następuje jednak dopiero w XIX wieku, a twórcą Żegiestowa uzdrowiska był Ignacy Medwecki – znany przedsiębiorca związany z pobliską Krynicą. To dzięki niemu Żegiestów zyskał drogę łączącą go z Muszyną, wzbogacił się też o nowe obiekty zdrojowe. Kolejnym okresem rozbudowy uzdrowiska w tym miejscu były lata międzywojenne. Z tego czasu pochodzi budynek, który stał się symbolem upadającego uzdrowiska. To wielki Dom Zdrojowy, którego projektantem był sam Szyszko-Bohusz. Niestety – po II wojnie światowej Żegiestów jako uzdrowisko traci na znaczeniu. Dziś o jego uzdrowiskowej karierze przypomina wiele opuszczonych budynków, które znajdują się w odległości 2 km od wsi Żegiestów – dynamicznie rozwijającego się letniska, na terenie którego miłośnicy gór coraz chętniej spędzają wczasy.

Beskid Sądecki to wyjątkowa kraina, na terenie której czekają na nas bardzo ciekawe atrakcje. Kto postanowi spędzić tu nieco więcej czasu, ten z pewnością nie będzie żałować. Wczasy w rejonie Żegiestowa dla każdego z nas mogą się przecież okazać wspaniałą przygodą oraz szansą na poznanie obiektów zapomnianych, choć niegdyś bardzo ważnych dla tego regionu.